2. Ota Benc

23.09.2022

Je mi 57 let, jsem ženatý a mám tři velmi dospělé děti (36, 31 a 29 let). Celý svůj život jsem prožil v Přibyslavi, kromě několika let studia v Praze.

Svou profesní dráhu jsem zahájil v roce 1990 v Základní škole Přibyslav, kde jsem setrval do roku 2007. Byl jsem učitelem, zástupcem ředitele a nakonec osm let ředitelem školy.

Ochutnal jsem i práci v soukromém sektoru, a to ve firmě Metropolitní v Havlíčkově Brodě. V roce 2013 jsem vrátil do školství a stal se ředitelem Základní školy a Mateřské školy ve Ždírci nad Doubravou a působím zde doposud.

V roce 1994 jsem poprvé kandidoval do Zastupitelstva Města Přibyslav a v roce 2002 jsem byl poprvé úspěšný. Velice si vážím toho, že mi občané Přibyslavi dávají důvěru opakovaně. V letech 2010 až 2014 jsem byl, a od roku 2018 jsem opět členem Rady Města Přibyslav.

Kromě politiky patří mezi mé zájmy především sport, historie a dost času mi zabírá péče o dva pejsky, kteří jsou už mnoho let členy naší domácnosti.

Baví mě také nové technologie a mezi mé profesní zájmy patří jejich smysluplné využívání.


Malý rozhovor o velkých věcech

Jako člen Rady města v Přibyslavi a zároveň jako ředitel školy ve Ždírci můžeš posoudit spolupráci města a ZŠ. Co by se dalo v Přibyslavi v této oblasti vylepšit?

Byť Přibyslav a Ždírec nad Doubravou jsou podobně "velká" města, tak rozdíly jsou poměrně značné. Ve stylu řízení, prioritách i fungování úřadu jsou obě města odlišná. Z mého pohledu má naše přibyslavská škola velmi dobré podmínky pro rozvoj a také se velmi snaží být moderní a úspěšnou vzdělávací institucí. Myslím si, že Rada města nechává vedení školy dostatek svobody a odpovědnosti a "neplete" se zbytečně do záležitostí, kterým nemůže dobře rozumět.

Tvým snem je tzv. "smart city" - chytré město. Co nám k tomu v Přibyslavi chybí?

"Sen" je asi příliš silný výraz, ale chytré technologie nás obklopují a stačí je jen rozumně využívat. Umím si představit hned několik oblastí, kde je možné začít hned. Bude třeba se tím systematicky zabývat a věřím, že i noví zastupitelé budou mít pro tuto oblast větší pochopení.

Jaký je tvůj názor na Martina Kamaráda jako starostu?

Martina znám dlouho a myslím si, že je opravdu starostou do nepohody. Poslední dva roky byly takové - a bohužel ani vyhlídky do budoucnosti nejsou vůbec růžové. Martin má svou hlavu a slouží mu ke cti, že si dá občas říci. Především je člověkem s nezpochybnitelnou morální integritou a to je v případě starosty velké plus pro něho, jeho blízké i občany Přibyslavi.